Neregulirani visoki tlak uz tablete: Važnost cjelovitog pristupa
Visoki krvni tlak kronična je bolest koja, ako se zanemari, neprestano napreduje. Od pojave bolesti do postavljanja dijagnoze često prođe i do nekoliko godina. Upravo u tom vremenu nastaju oštećenja cijelog organizma, posebice krvnih žila, često bez ikakvih očitih simptoma.
Iako su tablete prva linija obrane, mnogi koji ih uzimaju i dalje se suočavaju s problemom nereguliranog krvnog tlaka. Važno je razumjeti da niti jedna komplikacija povišenog krvnog tlaka neće biti spriječena niti će doći do oporavka kardiovaskularnog sustava ako se ne spriječi daljnje narušavanje zdravlja krvnih žila. To često zahtijeva više od samih tableta.
U sljedećim odlomcima saznajte više o lijekovima i njihovom načinu djelovanja, kao i o promjenama koje mogu pomoći u zaustavljanju napredovanja bolesti i poboljšati zdravlje.
Što znači neregulirani visoki krvni tlak?
Neregulirani visoki tlak odnosi se na situaciju u kojoj krvni tlak pacijenta, unatoč redovitom uzimanju propisanih tableta, i dalje ostaje iznad preporučenih vrijednosti. To konkretno znači da su izmjerene vrijednosti krvnog tlaka veće od 140/90 mmHg ili 130/80 mmHg za osobe s dijabetesom.
Bitno je istaknuti da se ovaj pojam ne odnosi samo na konstantno povišene vrijednosti, već i na situacije u kojima osoba uzima tablete, ali joj tlak tijekom dana značajno varira, s razdobljima kada je unutar ciljanih vrijednosti, ali i s čestim “skokovima” iznad njih.
Ovakvo stanje negativno utječe na zdravlje krvnih žila, doprinoseći daljnjem gubitku njihove elastičnosti i razvoju ateroskleroze.
Nažalost, neregulirani visoki tlak nije rijetka pojava. Mnogi ljudi koji boluju od visokog krvnog tlaka suočavaju se s poteškoćama u postizanju optimalne vrijednosti krvnog tlaka.
Ako vaš krvni tlak nije dobro kontroliran, rizici od ozbiljnih komplikacija poput zatajivanja srca, koronarne bolesti, oštećenja bubrega i drugih i dalje su prisutni. Kontrola krvnog tlaka i zdravlje krvnih žila ključni su za prevenciju ovih stanja.
Iz tog razloga, često je potrebno poduzeti dodatne korake s ciljem smanjenja već prisutnog rizika i bolje kontrole krvnog tlaka: promijeniti životne navike i posvetiti se zdravlju krvnih žila. Preskoči na ovaj odlomak
Visoki krvni tlak i važnost zdravih krvnih žila
Zašto su zdravije krvne žile preduvjet za regulaciju krvnog tlaka pročitajte više ovdje
Važno je redovito pratiti krvni tlak kod kuće i voditi dnevnik mjerenja.
Kako djeluju tablete za visoki krvni tlak?
Postoji nekoliko skupina lijekova, pretežno u obliku tableta, koje se koriste u liječenju visokog tlaka. Svaki od njih djeluje na specifičan način u organizmu:
Beta blokatori
Blokiraju prekomjerni utjecaj hormona adrenalina na krvožilni sustav, čime dolazi do širenja krvnih žila i usporenja rada srca. Konačni učinak je sniženje krvnog tlaka i zaštita srčanog mišića.
Diuretici
Povećavaju izlučivanje vode iz tijela putem mokraćnog sustava. Smanjenjem ukupnog volumena krvi snižava se i krvni tlak.
Alfa blokatori
Blokiraju djelovanje hormona adrenalina na mišiće u stijenkama krvnih žila, čime dolazi do njihova širenja i pada krvnog tlaka.
Inhibitori enzima angiotenzin-konvertaze
Blokiraju stvaranje angiotenzina II, hormona koji sužava krvne žile. Kada se njegova proizvodnja blokira, krvne žile se šire, a tlak snižava.
Blokatori angiotenzinskih receptora
Sprječavaju djelovanje angiotenzina II tako što blokiraju njegove receptore u krvnim žilama. I ovdje je rezultat opuštanje i širenje krvnih žila te snižavanje krvnog tlaka.
Blokatori kalcijskih kanalića
Sprječavaju ulazak kalcija u mišićne stanice krvnih žila te tako opuštaju krvne žile.
Ostali lijekovi
Postoji još lijekova iz različitih skupina, a najveći broj njih djeluje tako da izravno ili neizravno opuštaju i šire krvne žile te tako snižavaju krvni tlak. Lijekovi se obično propisuju u kombinaciji, ovisno o individualnim potrebama pacijenta.
Vrlo je bitno naglasiti da se visoki krvni tlak ne može izliječiti tabletama pošto je kod većine pacijenata njegov točan uzrok nepoznat.
U regulaciji krvnog tlaka zajednički sudjeluje više organskih sustava – srce, bubrezi, krvne žile te endokrini i živčani sustav. Zbog izostanka simptoma, u trenutku dijagnosticiranja, krvni tlak je najčešće već duže vrijeme bio povišen i ne može se sa sigurnošću znati koliku je štetu u organizmu do tada napravio i koje je sve od navedenih sustava oštetio. Međutim, poznato je da upravo funkcija krvnih žila ima ključnu ulogu u radu ostalih organskih sustava te da djelovanjem na njihovo zdravlje možemo utjecati na stabilizaciju sustava za regulaciju tlaka u cjelini.
Gornji tlak je visoki, donji je normalan. Što to znači?
Do takvog stanja dolazi ponajprije u starijih osoba zbog gubitka elastičnosti stijenki krvnih žila.
Gornji tlak je normalan, donji je visok. Što to znači?
To može biti znak zatajivanja srca kao posljedica niza kardiovaskularnih bolesti u čijoj se podlozi nalazi narušeno zdravlje krvnih žila.
Preuzmite kormilo svoga zdravlja
Kako bi se spriječio daljnji razvoj bolesti i smanjila potreba za sve većim brojem tableta, potrebno je usvojiti zdrave navike i kao što smo ranije spomenuli posvetiti se poboljšanju elastičnosti krvnih žila.
Prvi korak: Promjena životnih navika
#1 Pravilna prehrana
Pravilna, uravnotežena prehrana s niskim udjelom soli ključna je za održavanje normalnog krvnog tlaka. Preporučuje se u prehranu uvesti što više složenih ugljikohidrata, polinezasićenih masti, vlakana te vitamina i minerala. To između ostalog podrazumijeva konzumaciju voća i povrća, niskomasnih mliječnih proizvoda te plave morske ribe. Za osobe s visokim tlakom posebno se preporučuje prehrana bogata kalijem, a možete ga pronaći u namirnicama poput banana, krumpira, špinata, rajčica i mahunarki. Ako imate problema s bubrezima, obavezno razgovarajte sa svojim liječnikom prije povećanog unosa kalija. Što se tiče soli, svakako birajte proizvode sa smanjenim udjelom natrija, a dnevnu količinu soli pokušajte svesti na minimum odnosno do 5 g na dan.
Više o povišenom kolesterolu i krvnim žilama pročitajte ovdje
#2 Redovita tjelesna aktivnost
Nastojte biti svakodnevno aktivni barem 30 minuta, a preporučuju se aktivnosti poput hodanja, vožnje bicikla ili plivanja. Uz aerobnu tjelovježbu, korisna je i vježba snage.
#3 Gubitak prekomjernih kilograma
Smanjenjem tjelesne težine smanjuje se opterećenje srca i krvnih žila, stoga gubitak čak i nekoliko kilograma ima izravan pozitivan utjecaj na regulaciju krvnog tlaka
#4 Prestanak pušenja
Nikotin izravno oštećuje krvne žile, potiče razvoj ateroskleroze i povećava rizik od srčanih bolesti.
#5 Ograničen unos alkohola
Pretjerano konzumiranje alkohola može povisiti krvni tlak, a za osobe koje konzumiraju alkohol tolerira se do dva pića dnevno za muškarce i jedno piće dnevno za žene.
#6 Upravljanje stresom
Budući da svakodnevni stres ima veliki utjecaj na krvni tlak, iznimno je važno pronaći zdrave načine za opuštanje, poput šetnje prirodom, tjelovježbe, druženja s bližnjima, meditacije, dubokog disanja ili nekih drugih hobija koji opuštaju pojedinca.
Zdravije krvne žile: Neizostavna druga polovica zdravlja
Uz usvajanje zdravijih navika, ne smijemo zanemariti važnost zdravlja krvnih žila. Sinergija ova dva pristupa ključna je za postizanje bolje regulacije krvnog tlaka i dugoročnu zaštitu od prije navedenih posljedica bolesti.
Kako bi aktivna briga o vašem zdravlju bila cjelovita, u tome vam mogu pomoći Strauss kapi. Riječ je klinički dokazanom prirodnom proizvodu koji više od 40 godina pomaže ljudima kako bi poboljšali i očuvali svoje zdravlje.

- doprinose normalnoj elastičnosti krvnih žila
- čiste krvne žile od aterosklerotskog plaka
- snižavaju krvni tlak
- potiču normalnu cirkulaciju
- doprinose normalnom radu srca
- utječu na razinu masnoća u krvi
Strauss kapi mogu se sigurno koristiti uz sve vrste lijekova koji se uobičajeno propisuju u liječenju visokog krvnog tlaka. Za više informacija, kontakt možete pronaći ovdje
Više informacija o Strauss kapima pronađite na WEB STRANICI, a ako vas zanima gdje ih u Hrvatskoj možete kupiti, popis ljekarni nalazi se OVDJE
Pročitajte više:

Ateroskleroza nakon 40-te: Pripazite na ove simptome

Angina pektoris: Vrste i opasnosti

4 načina kako poboljšati cirkulaciju
Možda će vas zanimati i ovo:

Uzroci fibrilacije atrija: Najčešće vrste aritmije

Kako dijabetes utječe na krvne žile

Što napraviti kad posumnjate na srčani udar

Uzrok i simptomi slabe periferne cirkulacije

Moždani udar: Znakovi upozorenja koje ne smijete zanemariti

Frankov znak: Čimbenik rizika bolesti krvnih žila

Visoki krvni tlak i važnost zdravih krvnih žila

Proces razvoja ateroskleroze i njene posljedice

Povišeni kolesterol i krvne žile: Cjelovit pristup zdravlju

Menopauza i krvne žile: Na što pripaziti?
